Szicília látnivalók

Szicíliát a Messinai-szoros választja el az olasz csizma orrától. A Földközi-tenger legnagyobb és legnépesebb szigete, amelynek területe 25 708 km2, lakossága pedig közel 5.2 millió fő. Legnagyobb városa és székhelye Palermo, ahonnan Messináig egy hegylánc húzódik végig a szigeten. Keleten magasodik Európa legnagyobb (3323 m) működő vulkánja, az Etna. A sziget középső és déli része szabdalt hegyvidék, kiterjedt kénlelőhelyekkel. A délkeleti és északi partvidéken virágzik a mezőgazdaság, itt terem a híres szicíliai citrom.

Szicília története

A sziget az őslakos sicul népről kapta a nevét, majd az i.e. 8–7. században megérkeztek a görögök, akik után fennmaradtak pompás városállamaik, mint például Agrigento, Gela és Siracusa romjai. A rómaiak Szicília borát, olivaolaját, búzáját és kénjét hasznosították. Később a középső Mediterráneum iszlám birodalmának központja lett, amelynek Palermo volt a fővárosa. Az arab és bizánci hatás a 11–12. századi normann építészeten is érzékelhető. A katalán gótika hatása 15. században jelentkezett, amikor Szicília a spanyol birodalomhoz tartozott. 1860-ban egyesült Olaszországgal, s ebből az időből származik a szigetet rugdaló olasz csizmáról szóló keserű tréfa is. Szicília társadalma erősen rétegzett, innen származott át több más országba a maffia bűnszövetkezete, amelyet a hatóságok hiába próbálnak kiirtani.

Szicília látnivalói

Szicília látnivalók

A sziget legfontosabb városai és vidékei, amelyekhez érdemes ellátogatni: Palermo, Agrigento, Catania, Enna, Messina, Ragusa, Siracusa, Trapani, és a Tirrén partvidék. Szicília különlegességét a füstölgő Etna adja, de a hegyek természeti szépsége, a vonzó strandok, a búvárkodás, a helyi gasztronómia és folklór is mind-mind növeli a sziget értékét.

Palermo

Palermo Szicília központja, arab és normann hódítók alapították. Zajos, nyüzsgő európai város, amely a tipikus mediterrán hangulatot is képviseli pálmafáival, sikátoraival és az erkélyeken mindenütt száradó ruhákkal. A helyi közlekedés katasztrofális, zsúfoltság, szervezetlenség és fejetlenség jellemzi. Az óvárosban sétálni sokkal nyugodtabban lehet, de értékeinkre itt is érdemes figyelni. A helyi bűnözők kifejezetten az idegen rendszámú autókra utaznak. A város fő látnivalója két templom, a La Martorana és a San Cataldo. Palermo legrégibb épülete a 11. századi Palazzo dei Normani, ahonnan fenséges kilátás nyílik a városra. Monreale katedrálisa Palermón kívül található, de mindenféleképpen ajánlatos felkeresni. Aranyozott mozaik kompozícióival a sziget leglátványosabb művészeti alkotása és a tetőzetet végig kísérő kerengőről csodálatos panoráma nyílik Palermóra és a tengerre.

Palermo Szicília

Agrigento

A déli partrész igazi látnivalója Agrigento, illetve a Világörökség részét képező Templomok völgye, ahol számos épen maradt templom várfal és fürdőépületek láthatók. A területet keleti és nyugati zónára szokták osztani. A keletiben található az i.e. 6–4. században épült Hercules, Concord és Juno temploma. A nyugati rész leglátványosabb emléke egy római fürdő alapja, a Jupiter-templom maradványai és kettő 8 méter hosszú szobor. A területhez tartozik még egy archeológiai múzeum is, amely az ásatások során előkerült leleteknek ad otthont.

Catania

Catania Szicília második legnagyobb városa, történelme során az Etna lávafolyásai többször elérték, amelyek iszonyatos pusztítást hagytak maguk után. Az óváros legszebb épülete az 1693-as földrengés után épített Dóm. A téren a vulkánkitörések emlékére készült elefántos kút látható, amelyet lávakőből faragtak. A környéken két római kori fürdő és színház maradványait is felfedezhetjük.

Catania Szicília

Enna

Szicília közepén találjuk a sziklaszirtbe épült városkát, Ennát, amelyet a fantasztikus panorámáért érdemes meglátogatni. Óvárosi séta és a várból órákig tartó ámulat a szigetre.

Messina

Hajóval a szigetre érkező Messinát látja meg először. A város legfőbb látnivaló a Normann katedrális, az Orion és Neptun szökőkút illetve a helytörténeti múzeum. A partszakasz legérdekesebb látnivalója Taormina görög színháza és az Etna.

Siracusa

Siracusát a görögök alapították, Dóm tere az egyik legszebb Európában. Katedrálisán jón, karthágói és keresztény elemek keverednek. A város jelképe a főposta, az óváros hangulatos sétára, gyönyörű tengerpartja fürdőzésre csábít.

Siracusa Szicília

Cefalu

Az északi parton lévő bűbájos Cefalút mindenképpen ajánlott fölkeresni. Románkori katedrálisa vetekszik Monrealéval, hangulatos utcái, terei pedig Taorminát juttatják eszünkbe. Strandja, a csónakkikötő és a tengerig kiérő halászkunyhók alkotta háttérrel talán a legszebb a szigeten, a város fölötti fellegvárba pedig megéri leküzdeni a kaptatót: varázslatos panoráma a jutalom.

Erice

Nyugaton Erice teljes épségében fönnmaradt középkori utcái és épületei bámulatra méltók. A magaslatról szép a kilátás Trapani szélmalmai és sólepárlói felé, amely vidék még mindig a romlatlan, ősi Szicília álmos, kiégett tájait és falvait rejti.